Poradnik przyszłej Mamy, czyli obowiązkowe pozycje dla ciężarnej

Chcąc przygotować się do roli Mamy, szukałam różnych książek – nie tylko poradników, dzięki którym mogłabym nabrać niezbędnej wiedzy. Oczywiście, w praktyce też można się wszystkiego nauczyć, ale mi sprawiało przyjemność czytanie, szczególnie pozycji które tematycznie dotyczyły ciąży i macierzyństwa. Nie chcę tutaj robić przeglądu wszystkich pozycji, z którymi się zetknęłam, bo nie wszystkie są tego warte. Ale polecę Wam dwie, które dla mnie okazały się być strzałem w dziesiątkę. Więc zaczynajmy 🙂

Chcę jeszcze dodać, że nie wyróżniam żadnej z tych książek – obydwie są super, ale tematycznie dotyczą jednak czegoś innego, więc wydaje mi się, że nie ma sensu ich porównywać.

Pierwszą z nich jest  poradnik, pod tytułem: “Ciąża, poród, macierzyństwo”, który jest polecany przez Polskie Towarzystwo Położnych. Przyznam, że nie małych rozmiarów, ale nie jest pisany ciągłym tekstem – jest tam mnóstwo zdjęć, ciekawostek i uwag, dzięki którym czyta się to naprawdę przyjemnie. Dla mnie największą zaletą tego poradnika jest to, że nie trzeba go czytać od deski do deski, tylko wybrać interesujące nas rozdziały. Nic na tym nie stracimy. Poza interesującymi faktami dotyczącymi np. porodu, można też poczytać o przesądach z tym związanych, o dawnych wierzeniach lub innych kulturach i ich zwyczajach, m.in można tu poczytać o wierzeniach dotyczących łożyska, które były- a nawet są do dziś- w niektórych kulturach praktykowane, a które nam mrożą krew w żyłach.

Czego możemy się dowiedzieć z tego poradnika?

  • jak dochodzi do zapłodnienia
  • jak rozpoznać ciążę
  • jak dbać o siebie w ciąży
  • co dzieje się z organizmem kobiety w ciąży
  • jakie badania wykonać w ciąży
  • jak przygotować się do porodu
  • jak przebiega poród
  • jak prawidłowo karmić piersią
  • jak i kiedy wprowadzać inne jedzenie do diety dziecka

I wiele, wiele innych porad i faktów dotyczących ciąży, porodu i wychowania dziecka do 6 roku życia. Ważne jest to że informacje podawane są w sposób przystępny dla każdego. Nie trzeba być lekarzem, położną, a nawet nie trzeba być bardzo oczytanym w tej tematyce, żeby z łatwością odbierać wiedzę, podawaną w tym poradniku.

Druga książka, którą polecam nosi tytuł: “Gdy stajesz się mamą” i nie jest już typem poradnika. To przewodnik po ciąży. Prowadzi od chwili poczęcia do momentu porodu, opisując co dzieje się z naszym organizmem i jak rozwija się maluszek w poszczególnych tygodniach ciąży. Szczególną przyjemność sprawia to chyba mamą, które są w ciąży po raz pierwszy i mogą odkrywać co aktualnie dzieje się z dzieckiem. Ja dawkuję sobie tą przyjemność i każdy rozdział czytam dopiero wtedy, gdy zaczyna się u mnie dany tydzień ciąży. Super jest czytać o tym, jak Maluszkowi rosną paznokcie, jak zmienia się jego waga, jak powoli obrasta tłuszczykiem, uczy się ssać kciuk itd. A poza tym, książka traktuje też o tym, co dzieje się z nami w tym okresie – o dolegliwościach i objawach charakterystycznych na danym etapie ciąży. Znajdziemy tu też ćwiczenia oddechowe, które regularnie wykonywane mogą ułatwić nam poród, a także sposoby na radzenie sobie z różnymi bólami i uciążliwymi objawami ciąży. Książka napisana jest niezwykle prosto i przystępnie, a przede wszystkim zwięźle – opisuje to, co jest najważniejsze, a nie podaje masy bezsensownych informacji. Polecam przeczytać każdej przyszłej Mamie!

Z pewnością za jakiś czas napiszę też o poradnikach dla młodych Mam, które będą dotyczyły już samego dziecka i wychowania, tym razem jednak skupiłam się na tych, które traktują o okresie przed przyjściem na świat Maluszka.

A Wy macie swoje ulubione pozycje dla Przyszłych Mam? Czekam na Wasze komentarze!

Podoba Ci się ten post? Jeśli tak, zostaw komentarz lub daj mi like na fb.  To mnie bardzo motywuje i dzięki temu wiem, że to co robię MA SENS!

Dziękuję!